Başlangıç / Nedir? / Vajinismus Nedir? Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Vajinismus Nedir? Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Türkiye’de her 10 kadından 1’inde rastlanan vajinismus hastalığı nedir, neden yaşanır, nasıl tedavi edilir sorularının yanıtları yazımızda…

Vajinismus Nedir?

Adını son dönemde sıkça duyduğumuz vajinismus hastalığı, kadınlarda görülen cinsel ilişki esnasında pelvis kaslarının istemsiz olarak kasılması durumudur. Bu kasılma sonucunda ilişki gerçekleşirse kadın ağrı, acı hatta kanama yaşar veya ilişki hiç gerçekleşemez.

Fiziksel bir bozukluktan da kaynaklanabilen vajinismusun altında yatan ve hastaların da problem yaşadığı asıl neden; kadının yaşadığı korku ve endişedir. Bu korku ve endişenin sebebi ülkemizde cinselliğin konuşulması ayıp, tabu olarak görülmesi, dedikodu mahiyetindeki kulaktan dolma yanlış bilgiler ve eğitimsizliktir. Öyle ki vajinismusun çözülmediği evliliklerde mutsuzluk, kavgalar, kendini yetersiz görme gibi üzücü durumların yanında boşanmalara kadar giden sonuçlar yaşanmaktadır.

Aslında kadın da cinsel birliktelik istemektedir fakat burada altta yatan psikolojik sebepler ve geçmişten gelen bilgi kirliliği aşk kası da denilen pelvis kaslarının kasılmasına neden olarak birleşme engellenmektedir. Tabii daha acıları da olabilir: geçmişte yaşanan taciz – tecavüz durumları…

Bu kasılmaların yaşanmasının fizyolojik sebebi vücudun kendini koruma refleksiyle ilgilidir. Geçmişten gelen kötü anı ve bilgiler siz istemeseniz de aktif hale gelerek vücudunuza sinyaller gönderir. Bu da kasılmaya sebebiyet verir.

Aşkın ve sevginin ifadelerinden biri olan cinsel birleşmenin yaşanamaması erkek tarafından reddedilme , istenmeme olarak algılanabilir. Kadın da elinde olmayan sebeplerden ötürü yaşanan bu durum karşısında utanç duyabilir. Eşler birbirinden uzaklaşabilir. Iki hafta içinde aşılmayan ilişkiye girememe sonucunda vajinismus olma ihtimaliniz için çekinmeden bir cinsel terapiste görünmeniz gerekir. Aslında gayet kolay birkaç seansta çözülebilecek bir problemi büyütüp, çekinerek geçiştirmek evliliklerin bitimine dahi sebep olabilir.

Nasıl Tedavi Edilir?

Öncelikle jinekolojik bir muayene ile fiziksel bir problem mi yoksa psikolojik mi bu tetkik edilir. Eğer fiziksel bir problem yoksa jinekolog tarafından cinsel terapiste yönlendirilir.

Cinsel terapist ilk olarak eşlerle ayrı ayrı görüşmeler yapar. Daha sonrasında görsel ve yazılı materyallerden faydalanarak cinsel eğitime tabi tutulursunuz. Kadının kafasındaki tabular yıkılmaya ve cinselliğin yalnız erkek için değil kadın için de gerekli olduğu anlatılır.

En son olarak çiftlere çeşitli ev ödevleri verilir. Adının ödev olması sizi yanıltmasın, bunlar küçük aşk oyunları şeklindedir. Eğer doğru şekilde uygulanırsa vajinismusu rahatlıkla atlatabilir, aslında korkulacak bir şey olmadığını kendiniz de fark edebilirsiniz.

Son dönemde hipnoz , eklektik, botoks gibi yöntemler de vajinismusun tedavisinde kullanılan yöntemlerdendir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir