Başlangıç / Genel Bilgiler / Spina Bifida Hastaları Ne Kadar Yaşar?

Spina Bifida Hastaları Ne Kadar Yaşar?

Spina bifida hastaları yaşam süresi hakkında hazırlamış olduğumuz makalemizi hoş geldiniz. Konu içeriğinde spina bifida hastaları ne kadar yaşar, spina bifida hastalığı nedir, spina bifida hastalığı neden olur, hakkındaki konulara değineceğiz. 

Spina Bifida Hastalığı Nedir?

Spina bifida hastalığı toplumumuz tarafından fazla bilinen bir hastalık değildir. Bu hastalık yeni doğmuş bebeklerde görülmektedir. Hastalığın fazla bilinmeme sebebi, bu rahatsızlığın yeni doğan bebeklerde görülme ihtimalinin düşük olmasından kaynaklanmaktadır. 

Dünya genelinde yapılan araştırmalara göre yeni doğan bebeklerde spina bifida hastalığının görülme ihtimali binde üç ile binde dört aralığındadır. Bu rakama göre dünya üzerinde doğan her bin bebekten üç veya dördünde spina bifida görülme ihtimali vardır. 

Spina bifida hastalığı genel tanımı ile, yeni doğmuş bebeklerde açık ve ayrık omurga veya bel açıklığı olarak ifade edilmektedir. Spina bifida hastalığı, çağımızdaki teknolojik imkanlar sebebi ile, bebek anne karnında iken tespit edilebilmektedir. Bu tespit sonucu, doktorların bir bölümü bebeğe anne karnında operasyon yapmanın daha faydalı olacağını savunurken, doktorların diğer bir bölümü ise bu konuya katılmamaktadır. Yani doktorlar bu konuda tek bir fikir altında birleşememiştir. 

Spina bifida hastalığı ile doğan bebekte bel bölgesinde açıklık bulunmaktadır. Açıklığın bulunduğu bölge sinir sistemi ile alakalı bir çok siniri barındırdığından dolayı, merkezi sinir sisteminin zarar görme ihtimali oldukça yüksek olmaktadır. Bu hastalıkla doğan bebekler mutlaka düzenli olarak doktor kontrolünde bulunmak zorundadır. Bebeğin doktor kontrolünde bulunmaması ve gerekli müdahalelerin yapılmaması, felçle sonuçlanabileceği gibi, hidrosefali görülme ihtimalini de oldukça artırmaktadır. 

Hidrosefali sinir sistemi ile alakalı bir sıvıya verilen isimdir. Yeni doğmuş bebekte kafatası kemikleşmediğinden dolayı oldukça yumuşak durumdadır. Bu sıvının zamanla bebeğin beyninde baskı oluşturması, bebeğin kafasının büyümesini sebep olduğu gibi, beyninde zarar görmesine sebep olmaktadır. 

Spina Bifida Hastalığı Neden Olmaktadır?

Bu hastalık büyük oranda maalesef ailelerin dikkatsizliklerinden kaynaklanmaktadır. Doktorların büyük bir bölümü spina bifida hastalığına, folik asit eksikliğinin sebep olduğu noktasında hem fikir durumdadır. Folik asit eksikliğine ek olarak, annenin hamilelik döneminde kullanmış olduğu havale önleyici ilaçlar, annenin şişman ve şeker hastalığının olması bebekte bu hastalığın olmasına sebep olabilmektedir.

Spina bifida hastası bebek tedavi altına alınmadığında, organ kaybı, kafa büyümesi, beyin hasarları, nörolojik hastalıklar, felç, idrar yolları sorunları, depresyon, cilt problemleri ve menenjit yaşama ihtimali oldukça yüksek olmaktadır. 

Yapılan bir çok araştırma gebeliğin ilk 3 ayında, doktorunuzun gerekli gördüğü oranlarda folik asit takviyesini yaptırmak, doğacak bebekte spina bifida görülme oranını 7 kat azaltmaktadır. Bu sebepten dolayı gebeliğinizin başından sonuna kadar mutlaka doktor kontrolünde olmanızı şiddetle önermekteyiz. 

Spina Bifida Hastaları Ne Kadar Yaşar?

Spina bifida hastaları yaşam süresi hakkında yapmış olduğumuz araştırmalar, bu hastalıktaki bebeklerin ne kadar yaşayıp yaşamayacağının belirsiz olduğunu göstermektedir. 

Hastalıklı bebeklerin doktor kontrolünde iyi bir tedaviye tabi olması, bebeği iyileştirebildiği gibi, gerekli tedavinin uygulanmamasının ise felçle sonuçlanabileceğini göstermektedir. Spina bifida hastası bebeğe sahip olan tüm ailelere Allah’dan acil şifalar dileyerek, bebeklerinin tez zamanda sağlığına kavuşmasını tememni ederiz. 

Kapsamlı Video Anlatım

1 Yorum

  1. melahat

    yaptığınız bilgilendirmeden dolayı sizlere minnettarım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir