Başlangıç / Nedir? / Sgot Nedir? Sgot Normal Değerler

Sgot Nedir? Sgot Normal Değerler

Aminotransferaz (AST) vücudun çeşitli bölgelerindeki dokularında bulunan enzimdir. Enzimler, vücudun işlevi için gereken kimyasal tepkimeleri uyarmaya yardımcı olan bir proteindir. AST(Sgot): Aspartat Aminotrasferaz karaciğerin ürettiği bir enzimdir.

SGOT Nedir, karaciğer, kas, kalp, böbrek, beyin ve kırmızı kan hücrelerinde en yüksek yoğunlaşmada bulunur. Küçük bir miktar SGOT kan dolaşımınız da bulunur. Kanda bulunan bu enzimin normalden daha yüksek miktarda olması karaciğerle alakalı sorunlar olduğunu gösterebilir.

Seviyelerin çok yüksek çıkması karaciğer hasarıyla ilgilidir. SGOT seviyeleri, enzimin bulunduğu dokuların ve hücrelerin zarar görmesiyle yükselir. AST seviyeleri doku zarar görmeye başladıktan altı saat sonra yükselebilir. AST(SGOT) testi, kandaki hasar gören dokulardaki salınan AST miktarını tespit edilmesi için yapılır SGOT diğer adı (serum glutamik-okaloasetik transaminaz) olarak da adlandırılır.

SGOT yüksekliği olduğunda özellikle karaciğer olmak üzere organların hasar görmüştür, karaciğere aşırı yük bindiği veya aşırı toksin etkisine maruz kaldığından düşünülür. Doktorlar SGOT testini sıklıkla diğer karaciğer enzimlerinin testleriyle beraber yaparlar.

SGOT Seviyesi Normal Değerleri

Sağlıklı AST değer aralığı erkeklerde: 10 – 40 birim / L olması gerekir. Kadınlarda bu değer 9 – 32 birim / L aralığında olmalıdır.  AST( SGOT) testlerini Doktorlar genellikle hepatit gibi karaciğer hastalıklarından şüphelendikleri de kontrol etmek için AST testini yaparlar.

Genellikle Alanin aminotransferaz (ALT) değeriyle beraber ölçülür. Test değerlerinde SGOT düzeyleri anormalken ALT seviyeleri normalse, karaciğerden değil, kalp rahatsızlığı veya kas problemin olabileceği kanısı daha doğrudur.

Bazı durumlarda, AST-ALT değer oranı bazı karaciğer hastalıklarını teşhis edilmesinde yardımcı olur.  Testin istemesine neden olabilecek karaciğer hastalığı belirtileri;

Yorgunluk, Zayıflık, İştah kaybı, Mide bulantısı,  Kusma, Karnınızın şişmesi, Sarılık,  Koyu idrar, Şiddetli cilt kaşıntısı, Kanama zorlukları ve Karın ağrısı gibi şikayetleri bulunan kişilerde direk SGOT ve ALT kan testleri yaparak değerler öğrenilir. Karaciğerde ne kadar hasar olunduğu incelenerek belirli tedaviler uygulanır.

SGOT Yüksekliğinin Nedenleri

Kronik hepatit, Siroz, Karaciğer kanseri hastalıkları değerlerin yükselmesine neden olur. Çok yüksek AST seviyelerine neden olabilecek etkenler;

  • Akut viral hepatit
  • Karaciğerin ilaçlardan veya diğer toksik maddeler nedeniyle hasar görmesi
  • Karaciğere kan akışında oluşan tıkanıklık
  • Doktorlar çıkan değerlere göre SGOT Nedir ve ALT seviyelerinizi de karşılaştırabilir.
  • Karaciğer hastalıklarında, genellikle ALT seviyesi AST seviyesinden daha yüksek çıkar.

Karaciğerle bağlantısı olamayan durumlar;  Yanıklar, Kalp krizi, Yoğun egzersiz, Kas yaralanması, Gebelik, Pankreatit, Nöbetler ve geçirilen ameliyat neden olabilir.

Kullanılan bazı ilaçlar veya var olan hastalıklar, SGOT testinde “yanlış pozitif” sonuçlara neden olabilir. Herhangi bir karaciğer hasarı olmasa da SGOT testin sonucu pozitif çıkabilir.  Yanlış sonucun çıkmasına neden olabilecekler; Diyabetik ketoasidoz, Eritromisin estolat veya para amino salisilik asit gibi bazı antibiyotikler bu değerlerin yükselmesinde etkili olur.

SGOT düşüklüğü, normal şartlarda yapılan kan tahlilinde çıkmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir