Başlangıç / İnstagram / SFS Ne Demek? İnstagram Kısaltmaları

SFS Ne Demek? İnstagram Kısaltmaları

İnstagramı düzenli olarak kullanıyorsanız, sürekli bir kısaltmanın çıktığını açıkça görmüşsünüzdür. Günümüzde instagramda popüler olan kısaltma ise sfs’dir. Peki SFS ne demek? Bir dönem hatırlarsınız oldukça popüler olan GT, DM, UNF, TBT, TB ve benzeri onlarca kısaltma hayatımıza girmişti. 

Şimdi bunların büyük bir bölümü instagram kullanıcıları tarafından kavranmış durumdadır. Ancak SFS kısaltması hayatımıza yeni girdiğinden, çoğu kişi tarafından anlamının tam olarak ne olduğu bilinmemektedir. Sizlere hazırlamış olduğumuz bu yazımızda SFS ne demek konusuna değinirken, diğer instagram kısaltmalarına da tekrardan değineceğim. 

Günümüzde ülkemizde hala gün içerisinde binlerce insan yeni yeni instagram kullanmaya başlamaktadır. Yeni instagram kullanmaya başlayacak arkadaşlara da faydası olması için, konumuzda tüm detaylara yer vereceğim. İlk olarak instagram sfs nedir? konusunu ele alarak kısaltmalara başlayalım.

SFS Ne Demek – Nedir?

Sfs’nin açılımı shoutout for shoutout’dur. İngilizce kelimelerin baş harflerini alarak SFS olarak kısaltılmıştır. SFS’nin anlamı karışılıklı profil paylaşımıdır. 

İki kişi kendi profillerini kendi sayfalarında paylaşır, amaç kendi sayfalarına takipçi kazandırmaktır. Siz benim profili mi kendi profiliniz de, bende sizin profilinizi kendi profilim de paylaşarak, SFS yapmış oluruz. 

DM Ne Demek?

İnstagramda DM, direkt mesajın kısaltılması olarak kullanılır. Yani birine instagramdan özel mesaj gönderdiğinizde veya aldığınızda bu DM olarak adlandırılır. Sana DM gönderdim, sana DM attım, bana DM atsana tarzında. 

UNF Ne Demek?

Unfollow kısaltma olarak UNF şeklinde ifade edilir. Bunu şu şeklide açıklaya biliriz. Takibe takipte, siz birini takipten çıkarsanız, o kişide sizi takipten çıktığında UNF yapmış olur. 

Örnekle şöyle ele alalım. Diyelim siz Ayşeyi takip ediyorsunuz, Ayşe’de sizi. Siz Ayşeyi takipten çıkarsanız, Ayşe’de gelip sizi takipten çıkarsa, size UNF karşılığı vermiş olur. 

GT Ne Demek?

GT kısaca takibe takip anlamı barındırır. Geri takip kelimelerinin baş harfleri ele alınarak bu kısaltma oluşmuştur. İnstagram profilinde, açıklama kısmında veya resimlerinde GT yazan birini görürseniz, siz beni takip ederseniz, bende sizi takip ederim demek istemektedir. 

Beni takip et bende seni takip edeyim. 

TKP Ne Demek?

TKP GT ile aynıdır. TKP, takip edeni takip ederim anlamı taşımaktadır. İnstagram kullanıcılarının bir bölümü, takipçi kazanmak için GT kısaltmasını kullanırken, bir bölümü de, TKP kısaltmasını kullanmaktadır. Yani GT ile TKP aynı şeydir.

1K – 10K – 10M Ne Demek?

Son zamanlarda insanların sıklıkla karşılaştığı konulardan biridir, K ve M harfleri. İnstagram’da veya internet ortamında bu ifadeler oldukça yaygındır. 

K harfi bini, M harfi milyonu ifade etmektedir. Örneğin bir yerde 100K ifadesini gördüyseniz, bu 100 bin anlamı taşımaktadır. 10M ifadesi ise 10 milyonu ifade etmektedir. 

#TBT Ne Demek?

TBT geçmişi ifade etmektedir. Kısaltmanın açılımı Throwback Thursday’dır. Bu kısaltmayı size şu şekilde anlatayım. Diyelim geçmiş zamanda çekildiğiniz bir fotoğrafı instagramda paylaşacaksınız. Bu fotoğrafın geçmiş zamana ait olduğunu bildirmeniz için #TBT etiketini kullanabilirsiniz. Bu sayede arkadaşlarınız bu fotonun eski zamana ait bir foto olduğunu anlar. 

#TB Ne Demek?

TBT ile tamamen aynı anlamı taşımaktadır. Bazı instagram kullanıcıları, sadece Throwback olarak konuyu ele alıp, kısaltmayı da TB olarak yapmaktadır. 

Offical Ne Demek?

Offical kelimesini genellikle ünlü ve fenomen kişilerin hesaplarının sonlarında görebilirsiniz. Bu ifadeye genellikle tanınmış kişiler kullanmaktadır. 

Ancak her offical yazısını gördüğünüz adresin, o ünlüye ait olduğu anlamı ortaya çıkmaz. Ünlü kişinin adını kullanarak da, bu tarz işlem yapan kişiler bulunmaktadır. İnstagram profilinin ünlü kişiye ait olup olmadığının en güvenilir yöntemi, mavi tik işaretinin olup olmadığına noktasıdır. Ünlü kişilerin resmi hesaplarının, yani kendi kullandığı hesapların hemen hemen hepsinde mavi tik işareti yer almaktadır. 

Stalk Ne Demek?

Stalk kısaca gizli gizli takip etmek demektedir. Diyelim birinin instagram profilini gizli değil, ancak sürekli fotoğraflarına bakıyorsunuz, bu bir stalk işlemidir. Yine diyelim ki, birini instagram profili gizli. Ancak resimlerini görmek istiyorsunuz. Kendi orjinal hesabınızdan takip isteği atmayıp, sahte bir hesapla o kişi takip ederseniz, buda stalk olarak ifade edilecektir.

Arkadaşlar yazımızda SFS ne demek konusuna değinirken, diğer bir çok instagram kısaltmasına da elimizden geldiğince değinmeye çalıştık.

İnstagram’da her geçen gün yeni kısaltmalar ortaya çıkıyor. Yazımızda değinmediğimiz veya yeni çıkan bir kısalatma olursa lütfen bizleri aşağıdaki yorum bölümünden bilgilendirin 🙂 . Çıkmış veya çıkacak, konumuzda olmayan yeni kısaltmaya da yer verelim.  

3 yorumlar

  1. metin

    ulan bende diyorum bu sfs nedir meğerse adı buymuş, diyorum bunlar ne diyor vayyyy a.q

  2. MERT

    LAA BENDE DİYORDUM NE BU MİLLET YAZIYOR EDİYOR SÜREKLİ KARŞIMA ÇIKIYOR

  3. Eduar

    teşekkür ederim nedirx oldukça açıklayıcı olmuş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir