Başlangıç / Nedir? / Pankreatit Nedir?
Pankreatit Nedir

Pankreatit Nedir?

Pankreatit (pankreas iltihaplanması), karın boşluğunda, midenin arkasında yer alır. Birçok enzimler salgılayarak gıdaların sindirilmesinde yardımcı olan bir organdır. Pankreatit Nedir Vücudun glikozu işlemesini sağlayan, insülin gibi hormonlarını da üretmektedir.

Pankreatit tedavi uygulandığında hızla iyileşme sağlar. Bu hastalığın Akut pankreatit ve kronik pankreatit olmak üzere iki türü vardır. Tedavileri türlerine göre değişiklik gösterir. Akut Pankreatit ve Kronik Pankreatit Arasındaki Fark, Akut pankreatit bir anda başlar. Akut pankreatit tedavi uygulandıktan kısa süre sonra geçer.

Pankreatit Neden Olan Hastalıklar

Akut pankreatitin en sık görülen nedeni arasında safra taşları bulunmaktadır. Bu kanallarda onikiparmak bağırsağına açılan kanallardır. Pankreas kanalı, pankreasta üretilen enzimleri başka yere taşıyan kanaldır. Kronik pankreatit pankreasın uzun süre olan enflamasyonudur(İltihaplardır).

Kronik Pankreatit hastalığı pankreasta kalıcı hasara ve pankreasın yapısal değişikliklerine neden olabilir. Uzun süreli iltihaplanmalar sonucu pankreasta yaralar oluşur.  Pankreatit Nedir Bu yara dokularının artması, pankreasın vücuda yeterli miktarda enzim ve hormon üretememesine neden olur.

Bu nedenle yağların sindirilmesi zorlaşır ve şeker(diyabet) hastalığına yol açabilir. Buda yağların sindirilmesini zorlaştırır. (buda enzimlerin emilim sağlayabilmeleri için yağ gereksinimleri vardır.) diyabete neden olabilir. Alkol kullanımı yetişkinlerde hem kronik hem de akut pankreatitin nedenleri arasındadır.

Pankreatit Belirtileri

Bazı hastalarda Akut ve kronik pankreatitin en çok rastlanan belirtisi karnın orta sol bölümünde ağrıların olmasıdır. Hazımsızlık, Mide bulantısı ve kusma, Belirli bir neden olmaksızın kilo kaybı, Karının şişmesi ve şişkinlik gibi birçok rahatsızlara neden olmaktadır.

Pankreatitin neden olduğu ağrıların ciddiyetine göre bir saate ya da daha kısa sürer.  Pankreatit tanısı, fiziksel muayene, çeşitli görüntüleme yöntemleriyle anlaşılır. Pankreatit Tedavisi Ne Kadar Sürer, bu hastalar genellikle hastanede tedavi edilir.

Pankreatit Diyeti, Az yağlı, sağlıklı bir beslenme rejimi tedavide çok önemlidir. Pankreatitli hastalar gün içinde beslenmeleri, az miktarda ama sık sık yemeli, sindirim sistemlerine çok yüklenmemelidir. Pankreatit Nedir, Ameliyatı, Belirli bir pankreatit hastalığında, hastalığın altında yatan nedenler araştırılmalıdır. Pankreasın iltihaplanmasının nedenin bulunması tedavi için önemlidir. Hastanede tedavi gören hastalara damar yoluyla ağrı kesici verilerek ağrıları azaltılır.

Birçok tedavi uygulaması vardır, uygulanan tedavilerle kısa sürede Pankreas iltihabının neden olduğu rahatsızlıklar tedavi edilmezse hayati risk taşımaktadır.

Pankreas iltihaplanması Tedavisi

Sindirim sorunları azaltılarak hazımsızlık önlenir ve enzimlerin tekrar sindirim yapmasını sağlanmaya çalışılır.  Tedavide ilk müdahale iltihabı kontrol altına almak yapılır.

İlk tedaviden sonra hasta yaşadığı sıvı kaybı için takviye yapılarak gözetim altında tutulur ve değerlerinin normale dönmesi amaçlanır. İki çeşit akut pankreatit vardır:

  • Akut ödematöz pankreatit, Pankreatitlerin dörtte üçünü oluşturmaktadır. Ciddi bir sorun olarak görülmezler, kolayca tedavi edilir ve kalıcı hasara neden olmaz.

  • Akut nekrotizan pankreatit, Pankreatitlerin dörtte birini oluşturur. Ciddi sorun oluşturur ve karaciğerde ağır hasarlara neden olur. Doku kayıtlarına neden olabilir. Hayatı risk taşır. Tedavilere çoğu hasta yanıt vermez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir