Başlangıç / Genel Bilgiler / Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Öksürük yaz – kış peşimizi bırakmayan bir illettir. Özellikle gıcıklı öksürük gerçekten insanı çileden çıkarır ve günün büyük bir kısmı öksürüp durmakla geçer, peki öksürüğe ne iyi gelir?

 • Doğal bir antibiyotik olarak kullanabileceğiniz karışımlardan bir tanesi karabiber çayıdır. Kan dolaşımı ve balgam akılını hızlandırır. Bal ile karıştırıldığında ise öksürüğü yatıştırır. Bir çay kaşığı karabiberi, 2 yemek kaşığı bal ile bir fincanda karıştırın karabiberin taze çekilmiş olmasına dikkat edin. Üzerine kaynar su ilave edin ve 15 dk kadar demleyin ve daha sonra süzün, içmeye hazır hale gelen karabiber çayı balgamınızı sökecektir
 • Kekik ve bal üst solunum yolu enfeksiyonlarında kullanılabilir. Kekik yaprağı öksürük ilacı olarak kullanılır ve bu ispatlanmıştır. Üst solunum yollarında yoğun öksürük anlarında kekik çayı yapılabilir bal ile karıştırıldığında daha etkilidir.

 • Limon, karabiber ve tuz karışımı, C vitamini bu dönemlerde çok önemlidir. Yapmanız gereken tek şey bir limonu alıp dört parçaya ayırmak üzerine biraz karabiber ve tuz serpiştirerek limonu o şekilde tüketmek. Yaptığınız bu yiyecek öksürük için birebirdir.

 • Ilık süt ve bal karışımı bir nebze öksürüğünüzü hafifletecektir. Boğazınızı yumuşatacak olan bu karışım boğazınızdaki gıcığı alacaktır.

 • Ayrıca badem ve portakal suyu karışımı da da boğazınıza ve öksürüğünüze iyi gelecektir. Bademi bir robot yardımı ile iyice çekerek portakal suyuna karıştırarak tüketin. 

Öksürüğünüzün sebebi astım, alerji gibi hastalıklarda olabilir lütfen bu tür durumlarda doktorunuza başvurunuz. Öksürük özellikle kış mevsimlerinde yetişkin çocuk dinlemeden bir çok insanı etkiliyor. Bazı önlemlerle öksürüğünüzü azaltabilirsiniz. 

Öksürüğe İyi Gelen Yöntemler

 • Özelikle bol su tüketmelisiniz, solunum yolu enfeksiyonları boğaz tahrişine neden olmaktadır. Boğaz tahrişini azaltmak ve inceltmek için bol bol su tüketebilirsiniz.Bu hastalık dönemlerinde vücut bol su isteyecektir zaten. Suyu içerken kafanıza dikmemelisiniz oturarak tüketmelisiniz, ayakta içilen su midenize değil direk böbreklerinize gider ve 15-20 dk sonrasında idrarınızla birlikte atarsınız geri yani bir faydasını göremezsiniz.

 • Bol bol bitki çayları tüketebilirsiniz kuşburnu, ıhlamur, ada çayı, zencefil, nane limon vb. gibi. Fakat çok sıcak tüketmeniz boğazınızın daha fazla tahriş olmasına sebep olacaktır bu yüzden ılıtarak tüketin, bilinenin aksine sıcak çorba sıcak bitki çaylarını ılıtarak içmeniz daha iyi olacaktır.

 • Bulunduğunuz odanın nem oranı önemlidir, yattığınız odada uyumadan önce pençeyi aralık bırakabilirsiniz ayrıca gün içinde odanızı havalandırmanız da iyi olacaktır.

 • Sıcak duş almanız duş esnasında oluşan buharın boğazınızı yumuşatmasına ve öksürüğünüzü hafifletmesine neden olacaktır.

 • Bol bol C vitamini tüketmelisiniz, ayrıca evde çamaşır suyu vb. temizlik ürünlerini kullanmamalısınız, bu tür temizlik ürünleri boğazınızın daha fazla tahriş olmasına neden olur, temizlik iyi ama her şeyin fazlası zarar.

 • Geç Saatlerde yemek yemeyin, çay, kahve, gazlı içecekler tüketmemelisiniz bu reflüye bağlı boğaz tahrişine neden olur ve öksürüğünüzü iki katına çıkarır, ayrıca önlem olarak yattığınız yastığı yükseltebilirsiniz.

 • Nevresimlerinizi yüksek derecede yıkayarak mikrobu kırabilirsiniz. Evde oluşan toz, küf vb. şeyler öksürüğünüzün artmasına neden olacaktır.

 • Soğuk yiyecek ve içeceklerden uzan durun; içeceklerinizi ılıtmaya ve yediğiniz yiyecekleri ısıtmaya önem gösterin. Örneğin dolaptan çıkardığınız buz gibi domatesi direk yemek yerine dilimleyip tavada hafif ısıtabilirsiniz, yada yoğurdu yemeden daha önce dışarı çıkarıp ılımasını bekleyebilirsiniz.

 • Çok sıcak çorba içmeyin, kaynama derecesinde olan çorbayı içmeniz sizin öksürüğünüz den ve boğazınızdaki yanma hissinden kurtulmanıza değil aksine boğazınızdaki tahrişin artmasına ve yanma hissinin iki katına çıkmasına neden olacaktır. Bunun yerine ılıtın ve öyle için. Boğazınızı sürekli sıcak tutun, özellikle dışarı çıkarken bir atkı yardımıyla boğazınızı sarmanız üşütmenizi önleyecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir