Başlangıç / Genel Bilgiler / Kemoterapi Kaç Saat Sürer?

Kemoterapi Kaç Saat Sürer?

Kanser hiç şüphesiz çağımızın en büyük hastalık türlerinden biridir. Özellikle kanser artış hızlarına bakıldığında, geçtiğimiz yüz yıla oranla oldukça büyük ilerleme olmuştur. Yapılan bir çok araştırma göstermektedir ki, maalesef bulunduğumuz yüz yılda iki insandan birinin kansere yakalanma ihtimali vardır. 

Kanser vakalarının bu denli hızlı artış göstermesi, şüphesiz yaşam şartlarımız ve tüketmiş olduğumuz hazır gıdalardan kaynaklanmaktadır. Doğadan kopmamız, büyük şehirlerde stres altında yaşayarak hayatımızı idame ettirmeye çalışmamız ve ne olduğu belirsiz yüzlerce gıda ile karşı karşıya kalmamız, şüphesiz en büyük faktörler arasında bulunmaktadır. 

Kanser ve Kemoterapi

Kanser vakalarında görülen aşırı artışa paralel olarak, kanser tedavileri de büyük oranda gelişme göstermektedir. Günümüzde kanser vakalarının tedavisinde en çok baş vurulan yöntem kemoterapi tedavisidir. Kemoterapi oluşan tümörün ilaçla tedavi altına alınması demektir.

Kemoterapi tedavisinde amaç, oluşan tümörün çoğalmasını ve büyümesini engelleyerek onu hasara uğratmaktır. Bu konuda bir çok bilim adamı, kemoterapi tedavisinde tümörün zarara uğratılırken, hasarsız hücrelerinde zarar gördüğünü vurgulamaktadır. 

Ancak kemoterapi tedavisinde, özellikle son yıllarda eski ve yeni yöntemlerin kombin ederek hastaya uygulanması oldukça olumlu sonuçlar ortaya çıkarmaktadır. 

Kemoterapinin Amacı

Kemoterapi tedavisinin amacı evresine ve kanser türüne göre, kanserli hücrenin büyümesini engellemek, yayılması durdurmak veya yayılma varsa yayılan bölgelerdeki kanserli hücreleri yok etmektir.  

Kemoterapi tedavisi bazı hastalarda kanserin türüne göre, tek tedavi seçeneği olabilmektedir. Cerrahi müdahale öncesi hücrenin küçülmesi için uygulanabildiği gibi, cerrahi müdahale sonrası olası yayılma olmaması için koruyucu amaçlı yapılabilmektedir. Kemoterapi ayrıca radyoterapi öncesi yapıldığı gibi, radyoterapi ile birlikte de yapılabilmektedir. 

Kemoterapi Ne Kadar Sürer?

Kemoterapi seansları ve kemoterapi saatleri kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Özellikle hastanın yakalandığı kanser türü, uygulanan kemoterapi türü ve hastanın tedaviye verdiği yanıt, seanslarda ve saatlerde farklılıklar ortaya çıkmasına sebep olmaktadır.

Kimi hastanın seans saati yarım saat sürerken, kimi hastada bu durum saat veya saatler olabilmektedir. Bu konuda sizlere kesin ve net bilgiyi doktorunuzdan başka kimse veremeyecektir. Doktorunuz hastalığınız hakkında en kapsamlı bilgiye sahip olan kişidir. 

Bu sebepten dolayı bu konuda doktorunuza danışmanızı tavsiye ederiz.  

İlgili Konu: Kanser Kemiğe Sıçrarsa Hasta Ne Kadar Yaşar?

4 yorumlar

 1. ertuğ

  süre zarfı sanırım hastadan hastaya değişen bir konu

 2. pınar

  rabbim tüm hastalara acil şifalar versin amin

 3. naz

  detaylı bilgilendirme için teşekkür ederim

 4. hakan

  rabbim kimseye dert verip derman aratmasın, dert verdiklerine de tez zamanda dermanını versin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir