Başlangıç / Genel Bilgiler / Kasık Bölgesinde Ağrı Neden Olur?

Kasık Bölgesinde Ağrı Neden Olur?

Kadınlarda ve erkeklerde karşılaşan en çok rastlanan hastalıklardan olan kasık bölgesinde ki ağrılar kasık fıtığından idrar yolu iltihabına kadar pek çok sebepten fark edilmektedir. Kasık ağrısı yaşayan kadınlar kadın doğum uzmanına, kasık ağrısı yaşayan erkekler üroloji doktorun başvurmalıdır.

Erkeklerde kasık bölgesinde ağrı neden olur  hakkında merak edilenlerden biri ise erkeklerin kasık bölgesinde ağrı görmelerini tetikleyen nedenleri tespit etmektir. Erkeklerde görülen kas gerilmesi ani hareketler sonucunda kasık bölgesi ağrısına sebep olmaktadır. Erkeklerin ağır yükler kaldırması sonucu kasık fıtığı ortaya çıkmaktadır. Kasık fıtığının tek tedavisi ameliyat olmaktır. Ameliyat olmadan kasık fıtığı tedavi edilemez.

Kadınlarda kasık bölgesinde ağrı neden olur diye merak edenler ise üreme çağındaki bir bayanın yetişkin ve ya menopoza girmiş olan bir bayandan daha fazla kasık bölgesinde ağrı olduğu ispat edilmiştir.  Adet döneminde de kasık bölgelerinde ağrı yaşanmaktadır.

Adet döneminde yaşanan kasık ağrıları hamilelik döneminde daha fazladır.  Kasık bölgesindeki ağrılar çok uzun sürmez. Ama kasık bölgesinde ki ağrılar 6 aydan fazlaysa ve çok sık oluyorsa bu kasık bölgesindeki ağrılar kronik bir hastalıktır.

Kasık Bölgesinde ki Ağrıların Tedavileri

Kasık bölgesinde ağrı neden olur  sorusu altında kasık bölgesi ağrısının tedavileri çok düşünülmektedir. Kasık bölgesindeki ağrıların tedavileri jinekolojik muayeneler sırasında üreme organlarına bakılarak ultrasonografi incelemesi yapıldıktan sonra teşhis konulmaktadır.

Nedenleri belirlenerek yapılan kasık ağrılarının tedavileri evde de yapılmaktadır. Sırt üstü yatarak kasık bölgesine giden kanı ve yırtılmaları önleyerek kan akışını hızlandırabilirsiniz. Giyilen kıyafetlere de dikkat edilmesi gerekmektedir.  Kasık bölgesini sıkmayan dar kıyafetleri giymek tercih edilmemelidir. Kasık ağrısı olduğu zamanlarda bol kıyafet giyilmesi önerilmektedir. Kasık bölgesinde ağrı olduğu zaman kasık bölgesine zarar verecek hareketler etmemek gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir