Başlangıç / Genel Bilgiler / Kanser Kemiğe Sıçrarsa Ne Kadar Yaşar?

Kanser Kemiğe Sıçrarsa Ne Kadar Yaşar?

Kanser kemiğe sıçrarsa hasta ne kadar yaşar sorusu bir çok kanserli hastanın ve çevresindekilerin aklına gelen ilk sorular arasında yer almaktadır. Peki var mıdır bu sorunu net bir cevabı?

Kanser maalesef çağımızın en büyük sorunlarından biridir. Tükettiğimiz gıdalar, yaşam koşulları ve çevre faktörleri vücuttaki kanserli hücreleri tetikleyen en önemli unsunlardır. Yapılan bir çok araştırma günümüzde iki insandan birinin hayatının bir evresinde kansere yakalanacağını göstermektedir. Yani bu demek oluyor ki iki insandan biri kansere yakalanacaktır. Günümüzden yüz yıl öncesi ve daha eski yıllara gidildiğinde kanser vakalarının oldukça nadir görüldüğü ve bu hastalığın nadir görülen bir hastalık olduğunu göstermektedir. Ancak günümüzde bu durum oldukça farklı bir noktaya gelmiştir. 

Kemik Metaztası

Birincil bölgede ortaya çıkan kanser, zamanla farklı organlara veya kemiklere sıçraya bilmektedir. Kemiklere sıçrama riski fazla olan kanserler türleri akciğer kanseri, meme kanseri, börek kanseri ve mide kanseridir. 

Kanser kemiğe sıçradığı zaman, kemik var olan yapısını kaybederek oldukça zayıf ve kırılgan hale gelmektedir. Kanser hücresi kemiğin güçlü ve sağlıklı kalmasını sağlayan hücreleri tahrip etmektedir. Kanserli hücrelerin kemiğe vermiş olduğu tahrip, vücutta kalsiyum salınımı yükseltmektedir ve bu durum farklı rahatsızlıklar ortaya çıkarmaktadır. Bu durumda genellikle bulantı, kabızlık, iştah kaybı ve aşırı susama görülmektedir. 

Kanserin kemiğe sıçraması bazı durumlarda kemik sertleşmesini ortaya çıkarmaktadır. Bu durum şiddetli ağrıları ortaya çıkarmakta ve kemiği normal yapısından daha güçsüz bir hale getirmektedir. 

Kanserin kemiğe sıçraması durumunda uygulanacak oldukça çeşitli tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Radyasyon tedavisi, bisfosfonat ilaç tedavisi, cerrahi müdahale, fizik tedavi, ilaç tedavisi ve ilaç dışı doktorun önereceği yöntemler. Bu durumda hasta kesinlikle doktor tedavisinden uzak kalmamalıdır. 

Hastanın Yaşam Süresi

Kanseri kemiğe sıçrayan bir hastaya ömür biçmek oldukça yanlış olacak bir konudur. Hastanın kanser evresine göre bu durum farklılık gösterebilmektedir. 

Bu konuda erken yapılacak müdahaleler oldukça olumlu sonuçlar doğurmaktadır. Rahatsızlık, hastadan hastaya farklılık göstereceğinden dolayı, kesinlikle doktorun dediklerine harfiyen uyularak işlemler yürütülmelidir. Kimi durumlarda hastalar kısa süre içinde yaşamlarını yitirirken, kimi hastalar uzun yıllar yaşayabilmektedir.

Rabbimden tüm hastalarımıza acil şifalar versin. 

2 yorumlar

  1. mutlu

    rabbim kimsenin başına vermesin, hastalarada acil şifalar versin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir