Başlangıç / Genel Bilgiler / Doğum Kontrol Hapı Bittikten Kaç Gün Sonra Adet Olunur?

Doğum Kontrol Hapı Bittikten Kaç Gün Sonra Adet Olunur?

Doğum kontrol hapı bittikten kaç gün sonra adet olunur makalemize hoş geldiniz. Doğum kontrol hapları çağımızda çoğu bayanının sıklıkla tercih etmiş olduğu bir doğum kontrol yöntemidir. 

Günümüzde teknolojinin gelişmesine paralel olarak tıpta yaşanan büyük gelişmeler, doğum kontrol yöntemlerinde de bir hayli alternatif yöntemi ortaya çıkarmıştır. Doğum kontrol yöntemleri içerisinde, çiftlerin yaygın olarak tercih ettiği yöntem doğum kontrol haplarıdır. Doğum kontrol hapları, doğum kontrol yöntemleri içerisinde oldukça başarılı sonuçlar ortaya çıkarmıştır. Bu alanda üretilmiş oldukça fazla ilaç bulunmaktadır. 

Ancak doğum kontrol haplarını kullanmadan önce bu konuda kesinlikle doktorunuzdan tavsiye almanızı öneririz. 

Doğum Kontrol Hapları

Doğum kontrol hapları istem dışı gebelikler için çiftlerin sıklıkla başvurduğu yöntemlerin başında yer almaktadır. Ancak doğum kontrol haplarının düzenli kullanılması bayanların adet döngülerini bozabilmektedir. Doğum kontrol haplarını eczaneden kafanıza göre alıp kullanmak, ciddi sağlık sorunlarıyla karşı karşıya kalmanıza sebep olabilmektedir.

Bu konuda yukarıda dile getirdiğim gibi, doktorunuzun önerisinde ve size tavsiye ettiği ilacı kullanarak istem dışı gebelikten korunmak ortaya çıkabilecek sağlık sorunlarının önüne geçmektedir. İnsan metobilizmasının kişiden kişiye farklılık gösterdiğini kesinlikle unutmayınız. Kullanılan bir ilaç bir kişide hiç bir sorun çıkarmazken, farklı bir kişide ciddi sağlık sorunları ortaya çıkarabilir.

Hap Bittikten Kaç Gün Sonra Adet Olunur?

Doğum kontrol hapı bittikten kaç gün sonra adet görülür konusu genellikle kişiden kişiye farklılık gösteren bir durumdur. 

Bayanların büyük bir bölümünde hap kullanımı bırakıldıktan sonra 3 – 4 gün içinde adet görülmektedir. Bazı kişilerde bu durum 1 haftaya kadar uzamaktadır. Ancak bu konuda uzmanların yapmış olduğu önemli bir açıklama vardır. Eğer doğum kontrol hapı bittikten sonra, 1 hafta geçmesine rağmen hala adet görmemişseniz, bu konuyu mutlaka alanında uzman bir doktora danışmanız gerekmektedir. 

1 Yorum

  1. Sinan

    eşime şu bilinçsiz kullanmayı bir türlü öğretemedim. kafasına göre alıyor ilacı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir