Başlangıç / Genel Bilgiler / Crohn Hastası Kaç Yıl Yaşar?

Crohn Hastası Kaç Yıl Yaşar?

Crohn hastası kaç yıl yaşar konumuza hoş geldiniz. Yazımızda sizlere crohn hastalığı ile ilgili detaylı bilgi aktarımı yapacağız. Hastalık hakkında kapsamlı bilgi sahibi olmak istiyorsanız yazımızı okumaya devam edebilirsiniz. 

Crohn hastalığının çağımızda, maalesef neden kaynaklandığı hala bilinememektedir. Bu hastalık tamamen iyileşen ve ortadan kaybolan bir hastalık değildir. Bazı durumlarda cerrahi operasyon gerektirebilmektedir. Crohn hastalığı hakkında kapsamlı çalışmalar yürütülmektedir. Ümit ederiz ki yapılan bu çalışmalar hastalığın neden kaynaklandığını ve tamamı ile nasıl iyileşeceği hakkında kısa sürede istenilen sonuçları ortaya çıkaracaktır. 

Crohn Hastalığı Nedir?

Crohn hastalığı sindirim sistemi yani hem kalın hemde ince bağırsaklarda görülen, bazı durumlarda anüse kadar uzanan dokularda meydana gelen bir iltihaplanma hastalığıdır. 

Bu iltihaplanmaya neyin sebebiyet verdiği maalesef hala bulunamamıştır. Hastalık kişiden kişiye farklılık gösteren türdedir. Kimi hastalar crohn rahatsızlığı ufak şiddetlerde yaşarken, kimi hastalarda ortaya çıkan şiddetli ve uzun ağrılar ölümle sonuçlanabilmektedir.

Crohn Hastalığının Belirtileri

 • Sürekli var olan karın ağrıları
 • Tuvalete çıkıldığı halde, bağırsaklarda var olan doluluk hissi
 • Sık sık tuvalete çıkmak. Bu durum crohn hastalığının ilk evresinde hastaların sürekli karşılaşmış olduğu durumlardan biridir
 • Sürekli ateş çıkması
 • Sık sık ishale yakalanmak
 • Ara ara yorgunluk oluşması

Yukarıdaki belirtiler crohn hastalığının ilk evresinde genellikle görülmektedir. Hastalık kontrol altına alınmadığında ileri evreye geçerek, aşağıdaki belirtileri vermektedir.

 • Erken dönemde kontrol altına alınmayan crohn hastalığı oldukça şiddetli ağrılar ortaya çıkarmaktadır.
 • Eklemlerde ve ciltte iltihaplanma olması
 • Makat çevresinde oluşan aşırı ağrılar
 • Makattan ağza kadar ülser oluşması
 • Aşırı kansızlık oluşması ve kansızlık sebebi ile nefes darlıklarının yaşanması

Crohn Hastalığı Yaşam Süresi

Crohn hastalığının ilk evresinde genellikle ağrıları önlemek adına ilaç tedavisi yürütülmektedir. Yapılan ilaç tedavisi hastalığı yok etmemektedir ancak, hastalığın ortaya çıkarmış olduğu yan etkenleri ortadan kaldırmayı amaçlayarak, hastanın yaşamış olduğu sancıları ve diğer yan hastalıkları önlemeye yöneliktir. 

İleri durum crohn hastalarında cerrahi işlemler yapılarak iltihaplı bölgeler alınmaktadır. Ancak bu operasyonlar süreklilik gerektirebilmektedir. Hasarlı bölgelerin alınması genel bir sonuç vermeyerek, ilerleyen zamanlarda temiz bölgelerde de iltihaplanmayla sonuçlanmaktadır. Bu durum tekrardan cerrahi operasyonu doğurmaktadır.

Crohn hastalarına bir ömür biçmek oldukça yanlış bir konudur. Hastalar bu rahatsızlık ile yıllarca hayatlarını devam ettirebilmektedir. Oldukça ileri evre crohn hastalığı ölümle sonuçlanabilmektedir. 

1 Yorum

 1. selma

  belki de şu internet ortamında ele alınmış en iyi yazı teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir