Başlangıç / Genel Bilgiler / Baş Ağrısı Neden Olur?

Baş Ağrısı Neden Olur?

Baş ağrısı günümüz şartlarında en sık görülen sağlık sorunlarından bir tanesidir. Baş ve boyun bölgesinde bulunan ağrıya duyarlı yapıların değişik nedenlerden dolayı uyarılmasıyla meydana gelmektedir. Hem kendimizin hem de çevremizde bulunan insanların bir çok defa baş ağrısı şikayetlerinde bulunduklarını görürüz. Baş ağrısı başın her hangi bir noktasından başlayarak kafa içi haricinde başın ön ve arka kısımlarında görülebilir.

Baş ağrısının birçok sebebi olduğu gibi birbirinden farklı sebepler değişik türde baş ağrılarına sebep olabilmektedir. Baş ağrılarının süresi de etkenlere göre değişiklik göstermektedir. Bazen birkaç saat ya da birkaç gün süren ağrılar bazı durumlarda da birkaç hafta sürebilmektedir. Bütün baş ağrılarını aynı olarak değerlendirsek de tiplerine göre baş ağrıları farklı gruplara ayırılmaktadır.

Vücutta bulunan her hangi bir hastalıktan dolayı meydana gelen baş ağrılarına ‘ikincil baş ağrısı’ (sekonder) denir.  Diğer yandan baş ağrısı hiçbir hastalığa bağlı olmayıp direk kendisi de hastalık olarak ortaya çıkabilmektedir. Bunlara da ‘birincil baş ağrısı’(primer) denilmektedir.

Baş Ağrısının Nedenleri Nelerdir?

Baş ağrısının nedenlerini de oluşma şekillerine göre iki farklı şekilde ele alabiliriz.

Primer (birincil) baş ağrıları ve nedenleri

  • Migren

Migrenin neden ortaya çıktığı kesin olarak bilinemese de genetik ve çevresel faktörlerin migren oluşmasında etkisinin olduğu düşünülmektedir. Migrenden dolayı meydana gelen baş ağrıları ise beyin damarlarının çeşitli sebepler ile genişleyip daralmasından dolayı meydana gelmektedir.

  • Gerilim tipi baş ağrıları

Omuz, boyun, çene ve kafa derisi kaslarının gerilemesiyle oluşan baş ağrısı şeklidir. Genellikle başın arka kısmından başlayarak ön tarafa doğru yayılan bu ağrılar aynı zamanda en sık görülen baş ağrısı şekillerinde bir tanesidir. Korku, stres, depresyon, kafa travmaları gibi durumlar gerilim tipi baş ağrılarının meydana gelmesine sebep olmaktadır.

  • Küme baş ağrısı

Küme baş ağrıları geceleri ansızın ortaya çıkar ve kişiyi uykusundan uyandıracak kadar şiddetli olabilirler. Gün içerisinde de belirli periyotlarda kendi gösteren bu ağrılar aylarca sürebilmektedir. aylarca sürmesine rağmen yine kendiliğinden kaybolur. Yapılan araştırmalara rağmen bu ağrıların nedeni halen kesin olarak bilinememektedir. Ancak uzmanlara göre küme tipi ağrılarının oluşmasına seratonin ve histamin hormonlarının aniden salgılanması sebep olabilir. Fiziksel olarak yorgun olmak da küme baş ağrılarına neden olabileceği düşünülmektedir. Bu tür baş ağrıları diğer türlere oranla çok daha az meydana gelmektedir.

  • Ergenlik dönemi baş ağrıları

Ülkemizde yapılan bir araştırmaya göre ergenlik döneminde olan kişilerin migren ve gerilim tipi baş ağrılardan şikayet ettikleri sonucuna ulaşıldı. Bu ağrılarının en büyük sebebinin ise ergenlik döneminde meydana gelen hormonal dengesizlikler ve yaşanan streslere bağlı olduğu düşünülmektedir.

Sekonder (ikincil) Baş Ağrıları ve Nedenleri

  • Sekonder baş ağrılarının başka bir hastalık durumundan meydana geldiğini belirtmiştik.

Baş ağrılarına neden olan bazı  hastalıkları aşağıda sıralayacağız ancak daha önceden hiç yaşamadığınız tarzda, şiddetli, sık sık tekrar eden ve enseden öne doğru yayılan bir baş ağrınız varsa mutlaka doktor muayenesi olmanız gerekmektedir. Bazı ikincil baş ağrılarına neden olan bazı hastalılar ölümcül olabildiğinden dolayı erken muayene olmak ve erken teşhis hayat kurtarabilir.

  • Yaralanmalar (genellikle baş ve boyunda meydana gelenler)
  • Beyinde damar ve sinir hastalıklarının olması
  • Sinüzit
  • Beyin tümörleri ve beyin basıncının yükselmesi gibi hastalıklar

Baş Ağrısı Tedavisi Nasıldır?

Baş ağrıları kişinin hayatını zindan edecek kadar şiddetli yada çok hafif bir şekilde geçebilmektedir. Hangi durumda olursa olsun sık sık başı ağrıyan kişiler sürekli ağrı hissettiklerinden dolayı yaşam enerjileri düşer ve hayattan zevk alamaz olur.  Bu durumda çoğu kişi doktora bile gitme ihtiyacı duymadan ağrı kesici ilaçlar alır. Ancak bu kesinlikle bir çözüm yöntemi değildir. Çünkü başınızın ağrımasının başka bir sebebi olabilir ve bu sebep hayati derece de ciddi olabilir.

Bundan dolayı mutlaka doktora giderek muayene olmak ağrının altında yatan sebepler belirlenerek doktor tavsiyesiyle bir tedavi yöntemi belirlemek gerekir.

Her baş ağrıdığında ağrı kesici ilaç kullanmanın başka bir kötü sonucu da bir süre sonra ilaç alınmadığı için baş ağrılarının meydana gelebilmesidir. Bundan dolayı sürekli ilaç tedavisi yerine daha sağlıklı yollar ile baş ağrısından kurtulmak için farklı ve doğal tedavi yöntemlerini tercih edebilirsiniz.

Sürekli Baş Ağrısı Çekmek

baş ağrıları zaman zaman bir çok insanın başına gelen bir durumdur. Ancak sürekli baş ağrısı çekmek yada haftanın bazı günlerinde baş ağrılarının meydana gelmesi kişinin yaşamında ciddi olumsuzluk ve zorluklar meydana getirebilir. Bu durumdaki insanlar kronik baş ağrısı yaşıyor olabilirler.

Kronik baş ağrılarında uzun süreli ve etkin bir şekilde gerçekleştirilen tedaviler, ağrının şiddetini ve sıklığını azaltarak daha konforlu bir yaşamanızı sağlayabilir.

En az 3 ay olmak üzere uzun süre meydana gelen ve ayda en az 15 gün baş ağrılarının olması kronik migrenin olduğu anlamına gelebilir. Her uzun süreli baş ağrısı kronik migren olmadığı gibi her baş ağrıda migren değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir