Başlangıç / Nedir? / Atriyal Fibrilasyon Nedir?

Atriyal Fibrilasyon Nedir?

Merhabalar, Atriyal fibrilasyon nedir konumuza hoş geldiniz. Yazımızda sizlere Atriyal fibrilasyon hakkında ortaya çıkan tüm soruları cevaplandırmaya çalışacağız. Atriyal fibrilasyonun nedenleri ve belirtilerinden bahsetmeden önce, dilerseniz “Atriyal Fibrilasyon Nedir?” sorusunu yanıtlayalım.

Atriyal fibrilasyon, insanlarda çok sıklıkla rastlanan bir ritim bozukluğudur. Kısaca AF de denir. Atriyal fibrilasyondaki uyarılar atriumda düzgün bir şekilde yol almak için sayısız uyarı dalgası şeklinde farklı taraflara doğru ilerlerler ve birbirleri ile adeta yarış halindedirler. Uyarılan nedeni, kalbin dokuları ile alakalıdır. Oluşan bu uyarılar, kalbin alışık olmadığı bir ritme sahip olmasına sebep olur. Genellikle nabız sayısı düşük olur ancak bazen şikayetle gelen hastalarda nabzın yüksek olduğu da görülmektedir.

Atriyal Fibrilasyonun Önemi

Atriyal fibrilasyon, yaşı ilerlemiş bireylerde kalbin neden olduğu felcin tetikleyicisi olduğu için büyük önem taşımaktadır. Yaşlı insanlarda meydana gelen felçlerin en büyük nedenlerinden birisi atriyal fibrilasyondur. Ritim bozukluğundan şikayetçi olup hastane altında tedavi gören kişilerin büyük çoğunluğunda atriyal fibrilasyona rastlanıyor.

Atriyal fibrilasyon hastalığı olan insanlar uzun yıllar sorunsuz bir şekilde yaşayabilirler. Ancak ritim bozukluğu sebebiyle kan akışı da bozulmaktadır. Bu da kanun pıhtılaşmasına neden olur. Pıhtılaşan kan dışarı pompalandığı takdirde beyne giden damarları tıkama riski bulunmaktadır. Bu tür nedenlerle birlikte kalp yetmezliği riski de büyük olduğu için atriyal fibrilasyon çok önemlidir.

Atriyal Fibrilasyon Belirtileri

Kişi, sürekli olarak çarpıntı yaşıyor olabilir. Kendisini gün içerisinde yorgun hissediyor olabilir. Sürekli olarak baş dönmesi ve bayılacak gibi hissediyor olabilir. Göğüste şiddetli ağrılar ve basınç meydana gelebilir. Kişi, gün içerisinde normal aktivitelerini yerine getirirken nefes darlığı çekiyor olabilir. Bu tür şikayetleri olan bir kişinin vakit kaybetmeden doktora görünmesi gerekmektedir. Erken teşhis önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir