Başlangıç / Nedir? / Anevrizma Nedir? Anevrizma Belirtileri Nelerdir?

Anevrizma Nedir? Anevrizma Belirtileri Nelerdir?

Ciddi bir beyin hasarı rahatsızlığı olan anevrizma rahatsızlığı toplumda beyin kanaması olarak da bilinmektedir. Belirtilerini göstermesi ile birlikte hemen tedavi edilmesi gereken anevrizma rahatsızlığı bazı faktörlere bağlı olarak meydana gelmektedir.

Erken teşhisin hayati bir önem taşıdığı anevrizma rahatsızlığının tedavisi ise geçmiş dönemlere göre günümüzde daha kısa süreli olarak gerçekleştirilebilmektedir. Bazı belirtiler şeklinde ortaya çıkan anevrizma rahatsızlığı çoğunlukla beynin dış darbelere maruz kalması sonucunda oluşmaktadır.

Sinsi bir şekilde etkilerini gösteren anevrizma rahatsızlığı henüz ilk belirtilerini göstermesi ile birlikte bireyde baş dönmesi, baş ağrısı ve vücut denge bozukluğu gibi durumların oluşmasına neden olabilmektedir. Erken müdahale edilememesi durumunda ölümle dahi sonuçlanabilen anevrizma rahatsızlığı bazen de tamamen genetik faktörlere bağlı olarak gelişim gösterebilmektedir. Peki ciddi bir rahatsızlık olan anevrizma nedir nedenleri ve belirtileri nelerdir, dilerseniz ayrıca günümüzde yaşanabilen beyin rahatsızlıklarından olan bu rahatsızlık hakkında sizlere hemen gerekli bilgileri sunalım.

Anevrizma Nedir?

Anevrizma rahatsızlığı özet olarak beyin içerisindeki dokularda oluşan yırtılma veya hasar görme durumunda beyin içerisinde meydana gelen kanama durumudur.

Anevrizma Belirtileri Nelerdir?

Anevrizma rahatsızlığının belirgin niteliklerinden biri de belirtilerini hemen göstermemesidir. Dolaysıyla beyin içerisinde kanama durumunun oluşmasının birkaç dakika sonrasında ilk belirtileri de ortaya çıkmaya başlamaktadır. Anevrizma rahatsızlığının en belirgin belirtileri ise şunlardır;

Baş ağrısı

 • Beyin içerisinde kanama durumunun oluşması ile birlikte baş ağrısı durumu da ortaya çıkmaktadır. Dolaysıyla anevrizma rahatsızlığında görülebilen ilk belirti baş ağrısıdır.

Bulantı ve kusma

 • Anevrizma rahatsızlığının belirgin belirtilerinden biri de bulantı ve kusma durumudur. Kanamanın bir müddet sonrasında bulantı ve kusma gibi durumlar da görülebilmektedir.

Kuvvet kaybı

 • Vücudun genel dengesinin korunması ve kuvvetinin sağlanması açısından beynin çok önemli bir görevi bulunmaktadır. Dolaysıyla beyin içerisinde oluşan herhangi bir hasar durumunda kuvvet kaybı durumu da ortaya çıkabilmektedir.

Felç

 • Anevrizma rahatsızlığının önemli belirtilerinden biri de felçtir. Özellikle beyin içerisinde oluşan kanamanın zamanında müdahale görmemesi durumunda felç durumunun oluşum riskinin oldukça yüksek olduğu uzmanlarca belirtilmektedir.

Konuşma bozukluğu

 • Beyin kanaması yani anevrizma rahatsızlığının önemli belirtilerinden biri de konuşmada bozuklukların görülmesidir. Kanamanın beyin dokularına gerçekleştirdiği basınç nedeniyle bireyde denge bozukluğu durumu ve konuşma bozukluğu durumu meydana gelebilmektedir.

Bilinç kaybı

 • Anevrizma rahatsızlığının önemli belirtilerinden biri de bilinç kaybıdır. Özellikle kanamanın ileriki süreçlerde devam etmesi durumunda bireyde bilinç kaybı durumu da söz konusu olabilmektedir. Bu durum tedavi süreci sonuna kadar devam edebilmektedir.

Anevrizma Rahatsızlığının Başlıca Nedenleri Nelerdir?

Anevrizma rahatsızlığının başlıca nedenleri ise şunlardır;

Travma

 • Beyin katmanın yırtılması sonucu veya beyin dokusunun ani olarak yer değiştirmesi sonucunda damarların gerilemesine bağlı olarak travma durumu oluşabilmektedir. Bu durum anevrizma rahatsızlığının belirgin nedenleri arasında bulunmaktadır.

Damar genişlemesi

 • Anevrizma rahatsızlığına yol açabilen nedenlerden biri de beyin içerinde yer alan damarların genişlemesidir. Bu olumsuz durum damar duvarının zayıflaması sonucunda ve kan basıncının etkisi ile meydana gelmektedir.

Hiper tansiyon

 • Anevrizma rahatsızlığının başlıca sebeplerinden biri de hiper tansiyon hastalığıdır. Hiper tansiyon hastalığının özellikle ani olarak yükselmesi durumunda beyin kanaması rahatsızlığı söz konusu olabilmektedir.

Kafatasının darbe alması

 • Kafatasının doğrudan darbe alması da anevrizma rahatsızlığının başlıca nedenlerindendir. Örneğin yürürken veya koşarken ani olarak kaza geçirilmesi ve kafatasının sert zemine çarpılması anevrizma rahatsızlığının oluşmasına yol açabilmektedir.

Anevrizma Rahatsızlığına Neden Olabilen Diğer Faktörler Nelerdir?

Bazı faktörlerin de anevrizma rahatsızlığına neden olabildiği uzmanlar tarafından vurgulanmaktadır. Bu faktörler ise şunlardır;

 • Alkol ve sigara kullanılması
 • Diyabet hastalığı
 • Doğuştan genetik yatkınlık
 • Bazı enfeksiyonlar

Anevrizma Rahatsızlığında Uygulanan Tedavi Seçenekleri Nelerdir?

Anevrizma rahatsızlığında uygulanan tedavi seçenekleri ise şunlardır;

Gözlem tedavisi

 • Bu tedavi seçeneği ciddi olmayan anevrizma durumunda uygulanmaktadır. Yalnızca doktor tarafından bireyin yakın gözetimi ve takibi sağlanmaktadır.

Cerrahi müdahale

 • Anevrizma rahatsızlığında çoğunlukla cerrahi müdahale tedavisine başvurulmaktadır. Bu sayede meydana gelen anevrizmanın kapatılması sağlanmaktadır.

Damar içi tedavisi ile stendleme veya tıkama

 • Bu tedavi seçeneğinde ise anevrizmanın damar içinden stendlenmesi ve tedavisi gerçekleştirilmektedir.

Anevrizma rahatsızlığında başvurulan tedavi seçenekleri hakkında da sizlere bilgiler aktardıktan sonra anevrizma nedir nedenleri ve belirtileri nelerdir, konulu makalemizi sizlere sağlıklı günler dileğinde bulunarak burada sonlandırmaktayız.

Not: Makale bilgilendirme içeriklidir. Reçete değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir