Başlangıç / Nedir? / Anemi Nedir? Anemi Belirtileri Nelerdir?

Anemi Nedir? Anemi Belirtileri Nelerdir?

Günümüzde yaygın olarak görülen ciddi sağlık sorunlarından biri olan anemi hastalığı hakkında bilinmesi gereken birçok ayrıntılar bulunmaktadır. Geçmiş dönemlere göre günümüzde daha kolay bir şekilde tedavi edilebilen anemi hastalığı veya toplumdaki ismiyle kemik erimesi hastalığı çeşitli sebepler sonucunda meydana gelmekte ve tedavi edilmediği takdirde yaşam boyu olarak kalıcılığını sürdürmektedir.

Belirtilerini göstermesi ile birlikte genel sağlığı olumsuz yönde etkileyebildiği gibi ayrıca günlük iş ve sosyal aktiviteler gibi önemli faaliyetlerin de ciddi anlamda aksamasına neden olan anemi hastalığı bazı belirtiler şeklinde kendini göstermektedir. Dilerseniz anemi hastalığı hakkında bilinmesi gerekenler hakkında sizlere detaylı olarak bilgiler sunalım. İlk olarak anemi hastalığının genel tanımlaması hakkında sizlere bilgiler sunalım.

Anemi Nedir?

Kemik hastalığı olan anemi hastalığı, kana kırmızı rengini veren hemoglobin adını alan bir proteinin 12 gr/dl düzeyinin altına inmesi durumunda ortaya çıkan bir sağlık sorunudur. Genellikle çocukluk çağlarında etkilerini gösteren anemi hastalığı nadiren de olsa yetişkinlik dönemlerinde de ortaya çıkabilmektedir. Yetişkinlik dönemlerinde özellikle de spor faaliyetleri ile ilgilenen bireylerde ortaya çıkabilen anemi hastalığının başarılı bir tedavi sürecinden geçebilmesi açısından özellikle tam teşhisinin gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

Anemi Hastalığının Belirtileri

Sinsi sağlık sorunları arasında bulunan anemi hastalığı bu özelliği sebebiyle belirtilerini uzun süreçler boyunca belli etmeye bilmektedir. Anemi hastalığında görülen belirtiler ise şunlardır;

Halsizlik Ve Çabuk Yorulma

 • Hastalığa maruz kalan bireylerin günlük aktiviteler sırasında normalden daha çabuk yorulması söz konusu olabilmektedir. Ayrıca gün içerisinde istirahat ettiği halde halsizlik durumuna da maruz kalabilmesi söz konusu olabilmektedir.

Uyku İsteği Ve Baş Dönmesi

 • Anemi hastalığının önemli belirtilerinden biri de gün içerisinde sürekli olarak uyku isteği ve baş dönmesi durumunun meydana gelmesidir. Hasta, gece yeteri kadar uyku almış olmasına rağmen gün içerisinde sıklıkla uyku ihtiyacı duyabilmektedir.

Anemi Hastalığı İleri ki Safhalarda Görülen Belirtiler İse;

Anemi hastalığının ilerlemesi durumunda belirtilerinde de şiddetlenme durumu söz konusu olabilmektedir. Bu bakımdan anemi hastalığının ileri ki düzeylere ulaşması durumunda ise hastada görülen belirtiler şunlardır;

Yürürken Ve Merdiven Çıkarken Kalp Çarpıntısı

 • Hasta günlük yaşantısında yürüyüş yaparken veya merdiven çıkarken kalp çarpıntısı rahatsızlığına maruz kalabilmektedir.

Nefes Darlığı Ve Hafıza Problemleri

 • Anemi hastalığının ileri ki safhasında görülebilen belirtilerden biri de nefes darlığı ve hafıza problemleridir. Hasta gün içerisinde sıklıkla nefes darlığı ve hafıza zayıflığı sorununa maruz kalabilmektedir.

Konsantrasyon Bozukluğu Ve İçi Sıkıntısı

 • Ruhsal yönden de zararlar verebilen anemi hastalığı bu bakımdan ileri ki dönemlerde hastada konsantrasyon bozukluğu ve iç sıkıntısı gibi belirtiler ile ortaya çıkabilmektedir.

Üşüme Ve Saç Dökülmesi

 • Anemi hastalığının ileri ki süreçlerde görülen belirtilerinden biri de hastada üşüme ve saç dökülmesi durumunun meydana gelmesidir. Vücut ısısında değişikliğe yol açabilen anemi hastalığı ayrıca saç sağlığını da olumsuz yönde etkileyebilmektedir.

Tırnaklarda Kırılma Dil Ve Dudaklarda Yaralar

 • Anemi hastalığının ileri ki safhalarda gösterdiği belirtilerden biri de hastanın el ve ayak tırnaklarında kolay kırılmaların oluşması, dil ve dudaklarda yaraların meydana gelmesi durumudur.

Anemi Hastalığı Neden Olur?

Bazı nedenler sonucunda meydana gelebilen anemi hastalığı genetik faktörlere bağlı olarak da meydana gelebildiği gibi şu gibi olumsuz durumlar sonucunda da meydana gelebilmektedir.

 • Demir eksikliği sonucunda
 • B12 vitamini eksikliği sonucunda
 • Folik asit eksikliği sonucunda
 • Kan hücrelerinin hızla yok olması sonucunda gibi pek çok olumsuz durumlar sonucunda ortaya çıkabilmektedir.

Anemi Hastalığı Nasıl Teşhis Edilmektedir?

Geçmiş yıllara oranla çok daha kolay teşhis edilen anemi hastalığının tanısından gelişmiş tıbbi cihazlar sayesinde neticeye kısa süreler içerisinde varılmaktadır. Anemi hastalığının teşhisinde uygulanan tanı yöntemleri ise şunlardır;

Muayene

 • Hasta ilk olarak doktor tarafından fiziki bakımdan muayene edilmektedir.

Hasta Hikayesi

 • Fiziki muayene sonrasında ilgili doktor tarafından hastanın hikayesi alınmaktadır.

Kan Tahlilleri

 • Hikayesi dinlenildikten sonrasında ise hastanın kan tahlilleri gerçekleştirilmektedir.

Alyuvarlar Ve Diğer Kan Hücrelerinin Mikroskobik Yönden İncelenmesi

 • Gerçekleştirilen kan tahlilleri sonrasında ise alınan alyuvarların ve diğer kan hücrelerinin detaylı olarak mikroskopik incelemesi yapılmaktadır. Bu aşamadan itibaren anemi hastalığının kesin tanısı konularak gerekli tedavilere geçilmektedir.

Anemi Hastalığı Nasıl Tedavi Edilmektedir?

Şimdi de anemi hastalığı hakkında bilinmesi gerekenler hakkında anemi hastalığının tedavisinin nasıl yapıldığı hakkında sizlere bilgiler sunalım. Anemi hastalığının tedavisi, hastalığın hangi sebeplere bağlı oluştuğundan sonrasında yapılmaktadır.

Örneğin, bebeklerde veya çocuklarda anemi hastalığının demir eksikliğine bağlı olarak meydana gelmesi durumunda bebek şurupları veya bebek damlaları tedavisi uygulanırken, yetişkinlerde ise doğrudan ağız yolu ile demir ilaç takviyesi yapılmaktadır. Ortalama tedavi sürecinin 4 ila 6 ay arası sürebildiği anemi hastalığının ileriki safhalarda olması durumunda tedavisi bu süreçler boyunca hastane ortamında gerçekleştirilmektedir.

Not: Makale bilgilendirme içeriklidir. Reçete değildir. Anemi hastalığı belirtilerinde hemen doktora başvurulmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir