Başlangıç / Nedir? / Alanin Aminotransferaz Nedir?
Alanin Aminotransferaz Nedir?

Alanin Aminotransferaz Nedir?

Alanin Aminotransferaz (AST) Nedir, vücudun bazı bölgelerin dokularında bulunan bir enzimdir. Alanin aminotransferaz, karaciğerin ürettiği bir enzimdir.

Alanin aminotransferaz, karaciğer gibi organlarda kırmızı kan hücrelerinde en yoğun şekilde bulunur. Kanda Alanin aminotransferaz enzimin normalden daha yüksek miktarlar da kanda çıkması bir sağlık probleminin olduğu anlamına gelir. Bu enzim seviyelerinin yüksek çıkması karaciğerle ilgi olan sorunlar göstermektedir. alt nedir, ast nedir, alanin nedir

AST seviyeleri, enzimin bulunduğu dokulara ve hücrelerin hasar gördüğü zaman yükselir. Alanin aminotransferaz karaciğerlerin hasar görmesinde altı saat içerisinde hızla kana geçerek yükselir. Alanin aminotransferaz normal değeri, büyük çocuklar ve yetişkinler için normal aralıklarda değişiklikler görülür. Alanin aminotransferaz testi, kandaki hasar gören dokudan salınan değerlerin miktarını ölçek için yapılır. Alanin aminotransferaz aynı zamanda SGOT (serum glutamik-okaloasetik transaminaz) olarak da bilinir.

Alanin Aminotransferaz Seviyeleri

Alanin aminotransferaz normal değer aralığı erkeklerde: 10 /L, kadınlarda: 9 – 32 birim / L’dir. Doktorlar genellikle hepatit tarzı karaciğer hastalıklarını kontrol etmek için Alanin aminotransferaz kan testini yapılır.

Genellikle (ALT) ile Alanin aminotransferaz Nedir,(AST) birlikte ölçülerek değerler karşılaştırılır. Karaciğer doktorlarına göre, anormal ALT sonuçlarının karaciğer hasarını göstermektedir, anormal Alanin aminotransferaz sonuçlarından daha olasıdır. Önemli olan Alanin aminotransferaz (AST) değerlerinin anormal ve ALT seviyeleri normalse, karaciğerle ilgi değil. Kalp rahatsızlığı veya kas sorunlarından dolayı yükselmeler yaşanmıştır.

Çoğu hastalıklarda AST-ALT oranı doktorlar için çoğu karaciğer hastalıklarını teşhis etmesine yardımcı olabilir. Alanin aminotransferaz testi istenmesinin nedenleri bazı hastalık ve hastalık belirtileridir. Mide bulantısı aşırı kusma, Sarılık, Koyu idrar, Şiddetli cilt kaşıntısı,  Kanama zorlukları gibi basit görünen ama daha birçok belirtileri görünmektedir.  

Alanin aminotransferaz, kanda yükseldiği zaman özellikle karaciğer olmak üzere organların hasar gördüğü, karaciğere aşırı yüklenildiğinde ya da aşırı ağız yoluyla alınan toksin etkisine maruz kalınmasıdır. Doktorlar kontrolünde Alanin aminotransferaz (AST) testini düzenli olarak diğer enzim testleri beraberinde yaparlar.

AST Yüksekliğine Neden Olabilecek Hastalıklar

Kronik (devam eden) hepatitler, Siroz (uzun vadeli hasar ve karaciğerde yara izi), Karaciğerden safra kesesi ve bağırsaklara sindirim sıvısını taşıyan safra kanalının tıkanması,

Karaciğer kanseri ve başka kanserlerin karaciğere geçmesi Alanin aminotransferaz seviyesinin yükselmesine neden olur. Ayrıca dışarıdan alınan yabancı maddelerin neden olduğu karaciğer hasarları nedenleri vardır. Bunlar, Akut viral hepatit, Karaciğerin bazı ilaçların vücutta hepki göstermesi veya diğer toksik maddelerden dolayı zarar görmesi, Karaciğere kan akışında oluşan tıkanıklık Karaciğer hastalığı olan kişilerde genellikle ALT seviyeniz AST seviyeniz den daha yüksek olur.

Bazı hastalıklar ve bilinçsiz kullanımı ilaçlar AST testinin yanlış çıkmasına nenden olur. Karaciğerde herhangi bir sorun ve hasar olmadığı halde değerler yüksek çıkabilir. Bu değerlerin sabitlenmesi için düzenli olarak kan tahlili yapılmalı ve teşhis ona göre konmalıdır. Düşük olan Alanin aminotransferaz seviyesi için doktor kontrolünde ilaç takviyesi alınmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir